Бесплатная доставка!
Jõuka hollandlanna kõrvalpilk Eestile, kirju aastaist 1917–1929.
Raamatusse koondatud kirjade autoriks on Elisabeth van den Bosch-de Jongh, kes oli Tallinnas töötanud Hollandi ettevõtja ja inseneri, hilisema Hollandi konsuli Eestis abikaasa.
Konsuli abikaasana lävis ta paljude tähelepanuväärsete isikutega, kelle hulka kuulus baltisakslasi, eestlasi ja vene emigrante. Ta viibis kõrgseltskonna pidulikel üritustel ja osales tavalisetel teeõhtutel. Tema terav pilk täheldas noore riigi õnnestumisi aga ka ebaõnnestumisi. Erakirjade kõrval on raamatusse jõudnud ka Elisabethi Eesti teemalised artiklid, mis avaldati mõjukas Hollandi ajalehes Nieuwe Rotterdamse Courant.
Jõuka hollandlanna erakirjad ja artiklid annavad haruldase sisemise pilgu sajand tagasi Eestis ning maailmas asetleidnud sündmustele.
„Kes kord on seda pidu [jaanipäeva] siin tähistanud ja tundnud tihedat sidet rahva, looduse ja traditsioonide vahel, ei pääse enam selle lummusest.“
“Riigivanema suur ball oli sel aastal esmakordselt täiesti euroopalik ega tarvitsenud lääne ees enam alla vanduda – tõeliselt imelised tualetid moodustasid koos diplomaatide, sõjaväelaste, atašeede ja ohvitseride mundrite ning kübaratega dekoratiivse terviku.”
Marju Kõivupuu soovitab: „Kullaprooviga lisandus Eesti (sünni)loole – intiimselt isiklik, ent samas ajatult ajalik mitmekihiline epistolaarne pärand.“
Erkki Bahovski soovitab: „Need kirjad räägivad ajast, kui naisi diplomaatide hulgas par excellence ei kohanud. Samas on haritud naised alati osalenud poliitika telgitagustes ja seda edukalt. Soovitan lugeda: suurepärane pilguheit eelmise sajandi algusesse.“