Бесплатная доставка!
Ärevus, depressioon, sõltuvus, anoreksia, skisofreenia, bipolaarne häire, seksuaalelu probleemid, kõik need oleksid võinud loodusliku valiku käigus kaduda. Aga ei kadunud. Miks ometi? Sest need on ... kasulikud. Paraku mitte inimese õnnetundele, vaid geenidele.
Paanikahoog on valehäire „võitle või põgene“ süsteemis. Range dieet käivitab näljahäda eest kaitsvad mehhanismid, mille tegevuse tagajärjel kujuneb välja toitumishäire. Sõltuvus tekib õppimise mehhanismide kohtumisel mõnuainetega, millest esivanemad ei osanud undki näha. Süütunne teeb võimalikuks kõlbluse ja lein on hind, mida tuleb maksta armastuse eest.
Põhjuse otsimine, miks looduslik valik jättis inimese vaimse valu ees nõnda kaitsetuks, võib tuua selgust psüühikahäirete olemusse ja tõhustada nende ravi. See lubab arstidel ja patsientidel läheneda meeleolulangusele meditsiiniliselt samamoodi, nagu nad lähenevad füüsilisele valule.
Randolph M. Nesse on Ameerika psühhiaater ja teadlane, evolutsioonilise meditsiini rajaja. Ta on Arizona osariigi ülikooli professor ja Michigani ülikooli emeriitprofessor.
„See on hariv, silmaringi laiendav ja põnev teos kõikidele vaimse tervise alal töötavatele spetsialistidele ning ka teistele inimpsüühikast ja psühhiaatriast huvitatud inimestele.“ Juhan Kaldre, psühhiaater
„Tegemist on väga põneva lugemisega nii sotsiaal- kui ka loodusteadustega kokku puutunute jaoks. Evolutsioonilisest psühhiaatriast on meil kõigil väga suur abi eelkõige iseenda mõistmisel, aga ka enese ja oma lähedaste või kolleegidega paremate ja jätkusuutlikumate suhete loomisel.“ Lauri Laanisto, ökoloog
Loe katkendit raamatust Rahva Raamatu blogist!