Бесплатная доставка!
Mis on elu? Tunnustatud füsioloog ja üks süsteemibioloogia rajajatest Denis Noble püüab selles väga isiklikus ja kohati sügavalt poeetilises raamatus vastata just sellele küsimusele. Autor väidab, et elu alusküsimustele vastuste saamiseks tuleb meil vaadata kaugemale, kui võimaldab pelgalt geenikeskne vaade bioloogiale. Genoom ise ei ole elu.
Mõistmaks elu olemust, tuleb meil oma vaadet radikaalselt muuta ning uurida elu paljudel tasanditel korraga, võttes seejuures arvesse ka tasanditevahelist vastastikmõju ja erinevaid tagasisidemehhanisme geenide, rakkude, organite, süsteemide, organismide ja keskkonna vahel. Sel juhul avaldub elu protsessina, mis tuksleb kõiki neid tasandeid siduvas võrgustikus. Just see, väidab Noble, on elu muusika.
Denis Noble (snd 1936) on Oxfordi ülikooli südame ja vereringe füsioloogia emeriitprofessor. Ta on varem avaldanud mõjuka esseekogumiku „Elu loogika“ (1993). Samuti mängis ta olulist rolli füsioomiprojekti (Physiome Project) käivitamisel. See oli üks esimesi rahvusvahelisi süsteemibioloogia uurimisprojekte, millele ajakiri Science pühendas 2002. aastal erinumbri.
Mihkel Kunnus soovitab: “Hea ülevaatlik raamat teoreetilise bioloogia eesliinilt. Geenid on küll väga olulised, ent me elame ja kogeme siiski fenotüüpidena, mitte genotüüpidena ja seega peame lisaks geenidele vaatlema ka muid tingimusi, kasutama ka teisi lähendusi. Muusika metafoor viitab seosele ja terviklikule läbikomponeeritusele. Sisaldab boonusena Kalevi Kulli põhjalikku järelsõna.”