Shipping is free
Voldemar Õuna kaheosaline romaan „Uus evangeelium“ valgustab üht Eesti ajaloo pöördelisemat aega – aastaid 1939–1941 alates baaside lepingust kuni Saksa vägede saabumiseni. See ajaraam Teise maailmasõja alguses hõlmab teatavasti Nõukogude Liidu sõjalist sissetungi Eestisse ja iseseisva riigi hävitamist – Eesti annekteerimist ja okupeerimist ning esimesi sovetlikke massirepressioone ja kõike muud, mille tõi kaasa esimene Nõukogude aasta.
Voldemar Õuna „Uut evangeeliumi“ on peetud eesti kirjanduses üheks jõulisemaks selle perioodi kujutuseks. Romaani eepilist haaret ja jõudu on kohati võrreldud isegi Thomas Manni loominguga, juuniküüditamise kirjeldust oma pingestatuses aga Alfred Hitchcocki „Lindude“ mõne stseeniga. Paradoksaalsel kombel pole teos pärast 1953. aastal Lundis ilmunud esmatrükki suuremat tähelepanu äratanud. Tegemist on niisiis omamoodi unustatud tähtteosega, mis aga kindlasti väärib tänaste lugejate tähelepanu. Romaanile on järelsõnad kirjutanud Eerik Niiles Kross ja Mart Orav.
Voldemar Õun (1893–1986) sündis Tallinnas töölisperekonnas, osales mobiliseerituna Esimeses maailmasõjas, naasis sealt tuberkuloosihaigena ja jõudis seetõttu keskhariduseni alles 1926. aastal. Seejärel astus ta Tartu ülikooli õigusteaduskonda, lõpetas selle 1937. aastal ja asus pärast õiguskantsleri institutsiooni loomist 1938. aastal tööle õiguskantsleri sekretärina. Alates 1944. aastast elas Õun Rootsis. Tema kirjanduslik loomeiga jäi lühikeseks. Õuna esimene raamat, romaan „Tint“ ilmus 1938, järgmisel aastal sai teine romaan „Konarlik tee“ Mardika varjunime all Looduse romaanivõistlusel esimese auhinna. 1953. aastal ilmunud „Uus evangeelium“ jäigi aga autori viimaseks sõnaks ilukirjanduses.
Jaanus Vaiksoo soovitab: "Voldemar Õuna „Uus evangeelium“ (1953) on mahukas romaan, mis räägib aastatest 1939-1941, mil Nõukogude Liit okupeeris ja hävitas Eesti Vabariigi. Tunnistan, et romaan oli ka minu jaoks ootamatu ja üllatav avastus, ehk nagu ütleb järelsõnas Eerik-Niiles Kross: „Eesti kirjanduses leidub vähe nii põhjalikult unustatud romaane kui Voldemar Õuna „Uus evangeelium“. Tegelikult on see hämmastav.“ Tõesti hämmastav, sest 1953. aastal paguluses ilmunud Karl Ristikivi „Hingede ööd“ teab iga eesti lugeja, siis samal aastal ilmunud „Uus evangeelium“ ootab – pea seitse aastakümmet hiljem! - alles avastamist."
€11.99
-48%