Kohaletoimetamine on tasuta!
„Mulle ei tulnud pähegi, et vari aias võiks olla probleem,“ ütleb Katrin Lugerbauer, Saksa aednik ja blogija, kes õpetab meid armastama oma aia pimedamat poolt. Et tema inspireeriv raamat oleks sobiv nõuandja ka Eesti kliima- ja kasvutingimustes, täiendas meisteraednik Arnold Hannust seda oma pikaajalistel kogemustel põhinevate asjatundlike kommentaaride ja soovitustega. Vähe sellest, raamatu lõppu on lisatud mahukas andmebaas – just siinsetesse oludesse sobivate varjutaimede soovituslik nimestik.
Varjualadel kasutatakse sageli vaid üksluiseid pinnakatjaid ja valimatult kombineeritud väheseid liike. Autor Katrin Lugerbaueri enda aia varjualad on alati olnud teistsugused: tiheda dekoratiivse lehestikuga taimevaibad, kus aia-aasta alguses püüavad pilku rohked õied. Inspiratsiooni ammutab ta oma kodukandist, Alpide põhjaküljelt ja Kesk-Euroopa metsastelt aladelt, kuid ta viib lugeja vaimus külla ka Põhja-Ameerikasse ja Aasiasse, kust on pärit palju põnevaid kohanemiskunstnikke. Autor jagab oma veendumust ja kogemusi, kuidas õige suhtumise ja sobivate võtete abil muuta varjualad aias kõige huvitavamateks ja pilkupüüdvamateks paikadeks.
Põhjalik, jooniste ja fotodega rikkalikult illustreeritud raamat sobib nii asjatundjale kui ka algajale aiasõbrale, sellest leiab eri tingimustesse mõeldud praktilisi peenrakavandeid, taimenimistuid ja -kooslusi. Raamat tutvustab varjualade tüüpe, vaatleb nende võimalusi aastaringi lõikes, jagab õpetusi varjupeenarde rajamiseks, neisse sobivate taimede valimiseks ja kasvatamiseks, rääkimata kasvukohtade kaunist kujundusest. Selleks et aidata lugejal taimemaailmas paremini orienteeruda ja huvi korral lisainfot leida, on kõigil taimedel eestikeelsete kõrval ära toodud ka ladinakeelsed nimed.