Kohaletoimetamine on tasuta!
Aastal 1919 sündinud ja tänini hea tervise juures püsiv Lawrence Ferlinghetti on üks eelmise sajandi ameerika kirjanduse suuri nimesid. Tal oli koos beat-põlvkonna tippude Allen Ginsbergi ja Jack Kerouaciga oluline roll 1950ndatel aastatel USAs toimunud kultuurilises murrangus, mis tõi kaasa paljude vanade tabude murdumise. Ferlinghetti luulekogu “Meele lunapark” esmatrükk ilmus 1958. aastal. See anarhistlik ja poeetiline manifest eitab iga oma sõnaga raha ja võimu domineerimist vaba inimese üle. Ometi on raamat ise olnud ülimenukas ka kaubanduslikust vaatepunktist — tänaseks on seda tõlgitud kümnesse keelde ja müüdud üle miljoni eksemplari.
“Meele lunapark” on kujutluste purskkaev ja psühhedeelne kõrvakiil ühiskondlikule maitsele, kirjutatud 1950ndatel aastatel, mil Ameerikat ilmestab sõjajärgne konservatiivsus… Tegu on kunagise anti-establishment’ist luuletajaga, kelle kirjutatu ei aegu: debüüdi tekstid mõjuvad 70 aastat hiljem aktuaalsena vaat et isegi tänase Eesti poliitilise maastiku neokonservatiivsete tuulte taustal.
Aino Pervik soovitab: “Meist siin Nõukogude Eestis 50-ndate lõpus, veel enne 60-ndate sula-aja algust maailmade kaugusel Ameerika Ühendriikides 1958. aastal ilmunud ühiskonna silmakirjalikkuse vastu häälestatud beat-kirjanduse varajase esindaja Lawrence Ferlinghetti “Meele lunapark” on lõpuks eesti keelde jõudnud, sealjuures originaalile vastavas heas ja sujuvas tänava tasandi eesti keeles.”