Rahva Raamat logo
Kategooriad
Rahva Raamat logo
Kategooriad
Raamatud
E-Raamatud
Mängud
Kool ja kontor
Kingitused
Kodu ja aed
Ilu ja stiil
Muusika ja filmid
Tehnika

Kohaletoimetamine on tasuta!

LÄBI VENEMAA
Galerii

LÄBI VENEMAA

Mulgimaa Leeli talu perenaine, kümne lapse ema Anna Soots pani oma läbielamised kojusõidult Siberist 1946. aastal kirja päevikusse, mida tema järeltulijad on aastaid hoidnud ja peitnud.

Nüüd on mälestuste põhjal koostatud raamat "Läbi Venemaa", mis kirjeldab haaravalt küüditatute naasmist hoopis teistsugusesse Eestisse, kui neist ära viies maha jäi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

100-aastaseks saanud Leeli talu pärnaalleed mööda toodi tallu traktor ja sõitsid Viljandimaa esimesed autod, aga tulid ka need, kes viisid 1941. aastal Siberisse taluperenaise, kümne lapse ema Anna Sootsi.

Lapsed õnneks pääsesid. Tütar Õie Lajal on tänagi meeles, kuidas ema andis talle lahkudes kaasa suurräti, aga tema ei tahtnud võtta.

"See oli tõesti juhus, et ema saatis meid just ära ja samal ööl oligi küüditamine ja niimoodi me vennaga pääsesime sellest," kirjeldas Laja.

Päevik on Anna Sootsil kirjutatud tagasiteel Obi jõe ülemjooksult läbi Siberi Tallinna vaksali platvormini. Järeltulijad on päevikut hoidnud ja välismaal kirjutusmasinal ümber tippinud.

Jaak Kõdar otsustas oma vanaema loo üllitada raamatuna: kuidas elas see Venemaa piirkond, millest nad läbi sõitsid, kus nad peatusid, pileteid ostsid-vahetasid, toitu ostsid, milliseid juhtumisi seal ette tuli.

Anna Sootsi hõimlane Tiit Pruuli märkis, et raamatu peategelane viidi 1941. aastal ära veel Eesti aega meenutavast olukorrast ja ta tuli 1946. aastal tagasi hoopis teise maailma.

"See, millisesse maailma ta tagasi saabub, on võib-olla selle raamatu kõige põnevam osa," lisas Pruuli.

Toode on otsas