Koosolekute juhtimise kunst
Raamatut lugema hakates tasub kohe loobuda eelarvamusest, et «ma olen oma elus küllalt koosolekuid näinud, mida uut nende kohta võiks ikka teada saada...». Sest see raamat annab just uudse vaatenurga koosolekutele ning õpetab koosolekuid n-ö läbi nägema.
Autor toob igas peatükis näiteid elust: milliste koosolekutüüpidega me igapäevaselt kokku puutume, milliseid vigu esineb koosolekute läbiviijate ja ka osalejate käitumises ning kuidas saaks neid vältida. Koosolekute juhtimine on kunst, mida saab vähemalt osaliselt õppida ning see rohkete näidete ja illustratsioonidega raamat on heaks õpetajaks.
Kotchubei lahterdab koosolekud nii, nagu nad elus ette tulevad. Kõigepealt: igal koosolekul on eesmärk, ka nendel, mida võib nimetada «mõttetuteks» . Teame ju kõik neid «linnukese pärast» peetud istumisi.
Koosoleku kokkukutsumiseks on enamasti avalikud põhjused, millest antakse teada päevakorraga. Aga kutsujal võivad olla ka varjatud motiivid, millest sosistatakse kuluaarides («Täna tehakse X-le peapesu!») või mida teab ainult boss ise.
Koosolekud saab jagada informatiivseteks - peamiseks eesmärgiks on jagada uut infot - ja otsustamise koosolekuteks, kust ei tohiks enne lahkuda, kui otsus käes või siis otsustamine edasi lükatud. Neid tuleks ette valmistada ja läbi viia teatud reeglite järgi.
Näiteks otsustamise koosolekutel võiks lähtuda »ühe hääle», «nõrgemalt - tugevamale», «tagasiside igale sõnavõtule», «määratud aja» ja «vastuvõetud otsuse argumenteerituse» reeglitest, mis raamatus lahti seletatakse.
Koosolekute ettevalmistamine ja läbiviimine, samuti neil osalemine nõuab aega ja energiat, mida keegi ei taha niisama kulutada. Raamat annab häid juhtnööre kõigile osapooltele.
Olulisemad teemad:
Miks on koosolekuid vaja? Ja millal neid ei ole vaja? Erinevate organisatsioonide ja inimeste koosolekukultuur Koosolekute tüübid ja stiilid, reeglid ja normid Keda ja kuidas kutsuda? Kuidas seada eesmärke ja jõuda tulemuseni? Koosoleku juhtimise baasskeem Osalejate roll koosoleku ajal Manipulatiivsed võtted Kriitilised olukorrad ja soovitused lahendusteks Kokkuvõtted ja «mis edasi» protseduur Erinevate koosolekute näited ja analüüs
Alexander Kotchubei on Meta-Profit koolitusfirma juhataja ja treener-konsultant, kes on üle kümne aasta koolitanud ning konsulteerinud nii äri- kui avaliku sektori ettevõtteid Eestis ja välismaal. Ta on Eesti esimesi NLP-treenereid ja litsenseeritud superviisor (töönõustaja). Need kogemused kajastuvad ka tema raamatus «Koosolekute juhtimise kunst», mis tutvustab koosolekute maailma ühtaegu tõsiselt ning läbi huumoriprisma.