Piegāde ir bezmaksas!
Inglise füüsiku ja kirjaniku Charles Percy Snow’ (1905–1980) „Kaks kultuuri ja teadusrevolutsioon” kutsus kohe pärast ilmumist 1959. aastal esile poleemika kogu läänemaailmas. Snow kurdab ületamatut lõhet teadlaste ja humanitaaride, eeskätt loodusteadlaste ja kirjandusintellektuaalide vahel, kes elavat otsekui eri maailmades, eri kultuurides. Humanitaaridel pole Snow’ järgi vähimatki arusaamist moodsa füüsika hiigelhoonest, samal ajal kui teadlaste ettekujutus kirjandusmaailmas toimuvast piirdub sellega, et nad on „püüdnud lugeda veidi Dickensit”. 2008. aastal valis The Times Literary Supplement „Kaks kultuuri” saja teose hulka, mis on enim mõjutanud lääne ühiskondlikku mõtet pärast Teist maailmasõda.
Pool sajandit pärast Snow’d võttis sama probleemi vaatluse alla Harvardi ülikooli emeriitprofessor, üks arengupsühholoogia teerajajaid Jerome Kagan (sünd. 1929), kes lisas Snow’ kahele kultuurile veel kolmandagi, sotsiaalteadused, ja otsustas uurida, mis on nende valdkondade saavutustest ja vajakajäämistest, vastuoludest ja vastasseisudest saanud 21. sajandi alguseks.
Käesolevas väljaandes ilmuvad Snow’ ja Kagani teosed ühtede kaante vahel. Tõlget täiendab akadeemik Jüri Engelbrechti põhjalik järelsõna.
Mihkel Kunnus soovitab: "Ühtede kaante vahele on koondatud Charles Percy Snow legendaarne kõne aastast 1959 ja pool sajandit hiljem sellest inspireeritud Jerome Kagani kirjutatud põhjalik vaatlus teadusilmale. Kuigi Snow kurtmine selle üle, et humanitaarintelligents ja reaalteadlased elavad pahatihti justkui eri planeetidel, aga inimkonna globaalprobleemide mõistmiseks ja leevendamiseks on mõlemate pilk vältimatult oluline, on aktuaalne ka tänapäeval, siis üksjagu ta toodud näidetest on ka aegunud, mistõttu on väga tänuväärne lugemisvara Jerome Kagani mahukam teos, mis annab erudeeritud ülevaate nii hõlmamatust nähtusest nagu kogu praegune teadus: reaal-, sotsiaal- ja humanitaarteadus."