Eesti taimede kukeaabits
»Ülevaatlik taimemääraja, mis hõlmab metsa- ja niidutaimi, umbrohtusid ja prahitaimi ning soo- ja veetaimi. Raamat käsitleb 1250 taime, mis ongi suurem osa Eesti piiridest leitud metsikult looduses kasvavatest taimedest. Värvitahvlite autorid on Guara Muuga ja Sirje Vabrit. Tahvlitel kujutatud taimedele on lisatud levikukaardid Eesti taimede levikuatlasest.
Kindlasti olete kuulnud anekdooti vanast metsavahist, kelle kuuetaskust leiti kulunud paberitükk. Paberile oli kirjutatud: mänd - okkad pikad; kuusk - okkad lühikesed. Pealtnäha ju piinlik lugu. Loo iva on tegelikult väga lihtne: ka asjatundjatele on tarvis õlekõrsi, millest aeg-ajalt haarata, rääkimata neist, kes taimi vähem tunnevad. Taimede õppimisel on küllap parim abivahend joonistatud värvipiltidega raamat.
Kirjastus Varrak on nüüd avaldanud Eesti taimede värviliste piltidega määraja. Raamatus kasutatavad lihtsalt tähele-pandavad tunnused, nagu õite värvus ja lehtede kuju ei nõua lugejalt põhjalikumaid botaanilisi eelteadmisi. Sellest ka teose nimi kukeaabits – see annab lugejale Eesti taimede tundmise algteadmisi.
Raamatu 170 värvitahvlil tutvustatakse 950 Eestis sage-damini kohatavat taime. Koos tekstis kirjeldatud sarnaste taimeliikidega on ära toodud 1250 taime, mis ongi suurem osa Eestis metsikult kasvavatest taimeliikidest. Sissetoodud taimedest on koha leidnud vaid enamlevinud – välja jäid juhuslikult raudteele pudenenud seemnest kasvanud tulnukad või ainult kultuuris kasvatatavad taimed. Sisse sai võetud neid aedades ja põllul kasvatatavaid taimi, keda on nähtud ka algsest istutuskohast eemal iseseisvalt metsistunult kasvamas.
Piltidele lisatud tekstis juhitakse lugeja tähelepanu taime olulisematele tunnustele. Kõikidel taimeliikidel on märgitud elupaigad, kus kohas see liik peamiselt kasvab. Käesoleva aasta mais kinnitati uued kaits- tavate taimede nimekirjad, mis on kajastatud ka taimemäärajas – see ongi üks esimesi kohti peale Riigi Teataja, kus muudatusi kaitstavate taimede nimekirjades näha saab.
Esmakordselt avaldatakse kõigi pilditahvlitel kujutatud taimede levikukaardid Eestis, mis pärinevad seni trükis avaldamata Eesti taimede levikuatlasest. Levikukaarte on koostanud viimased 30 aastat Eesti Põllumajandusülikooli Zooloogia ja Botaanika Instituudi botaanikud.»
Toomas Kukk