Eesti Kunstiakadeemia kakskümmend soome-ugri uurimisreisi. Estonian Academy of Arts twenty expeditions to the Finno-Ugrians
Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisreisid algasid kakskümmend aastat tagasi, võõrvõimu poolt pealesunnitud surutise õhkkonnas, kus eesti rahva ja kultuuri püsimajäämine oli ohustatud.
Uurimisreiside puhul on tegemist õppekavavälise ja vabatahtliku, ühe aasta pikkuse tsüklina toimiva uurimistöö vormiga. Põhieesmärgiks on peamiselt Venemaal elavate soome-ugri ja samojeedi rahvaste kujutava rahvaloomingu talletamine paberile, kaasatoodud pildimaterjali ja teemakohase teadusliku kirjanduse alusel lühiuurimuste kirjutamine ning kunstiteoste loomine. Tuleb silmas pidada, et uurimisobjektiks olev kujutav rahvalooming, nagu ka kaasatoodud teaduslik aines, on ajatu. See hõlmab üheaegselt minevikku, olevikku ja tulevikku ning suunab meie mõtted põhiküsimusele: kust me tulime, kes me oleme, kuhu läheme, ehk teisisõnu - oma koha määratlemisele maailmas.
Käesolev raamat annabki ülevaate kogu tehtud tööst ja kujutab endast täiendatud ja ümbertöötatud trükki 1990. a. ilmunud väljaandest «Tallinna Kunstiülikooli kümme soome-ugri uurimisreisi». Koos moodustavad need kaks teineteist täiendava terviku, sest pildimaterjal ja tekstid ei kattu. Siinses raamatus käsitletakse rohkem kunstiküsimusi.