Rahva Raamat logo
Kategooriad
triangle icon
Rahva Raamat logo
Kategooriad
Raamatud
triangle icon
E-Raamatud
triangle icon
Mängud
triangle icon
Kool ja kontor
triangle icon
Kingitused
triangle icon
Kodu ja aed
triangle icon
Ilu ja stiil
triangle icon
Muusika ja filmid
triangle icon
Tehnika
triangle icon
delivery icon

Kohaletoimetamine on tasuta!

home icon

DASTRUGISTENDA ÜTLEB

DASTRUGISTENDA ÜTLEB
gallery icon
Galerii

DASTRUGISTENDA ÜTLEB

Rahvusvaheline luuleühendus "DAstrugistenDA" moodustus augustis 2005 Makedoonia linnas Strugas. Igal aastal korraldatakse selles linnas kuulsat luulefestivali Struga Luuleõhtud (the Struga Poetry Evenings).

Loomingulisi kokkupuutepunkte leidsid nii Peter Waugh (GBR), Philip Meersman (BEL), kui Sergey Biryukov (RUS). Kõik nad künnavad väga erinevaid põlde ja ka nende luuleeksperimendid lähevad erinevatesse nö tootegruppidesse: kõla, visuaal, video, jne. kibekähku sulatati nende saavatused ja erinevad loomelaadid. Kiiresti kombineeriti nende erinevad loomelaadid ühtseks programmiks ja esitati seda mitmel korral nii Strugas, kui teistes Makedoonia linnades. Nende esinemiste käigus DAstrugistenDA sündiski, justkui iseenesest. Nimi sisaldas viidet paigale, kus ühistegevus antud juhul alguse sai ehk Strugale + nimele lisati osaliste nö ühisnimetaja, milleks on dadaism. Üsna varsti lisandus kolmikule belglane Fjorton. Novembris 2011 ehk festivali Hullunud Tartu käigus võiti viiendaks liikmeks eestlane Luulur. Nende koostööline ja improviseeriv esinemine (seejuures nii, et rõhutatakse igaühe eripära) on lavastuslikus luules suhteliselt harva esinev ning seetõttu värskena mõjuv.

Philip Meersman (sündinud 1971) kirjutab paljudes keeltes (hollandi, inglise, prantsuse, saksa, hispaania), luues ka mitmekeelseid luuletusi. Tema tegevusvaldkondadeks on impro, installatsioonid kõladest ja luulest, eri valdkondade performatiivne seostamine, sotsiopoliitilised ja ja keskkondlikud vaatlused eri riikides ja kultuurides. Teda on tõlgitud viieteistkümnesse keelde üle maailma, avaldatud rahvusvahelistes ajakirjades, (festivali)antoloogiates ja veebis. 2014. a ilmus New Yorgis tema raamat “This Is Belgian Chocolate: Manifestations of Poetry, Three Rooms Press”  Ta on rahvusvahelise Zaumi Akadeemia liige ja selle Belgia haru president. Ta on järgmiste rühmituste kaasasutaja: DAstrugistenDA, kunstnike kollektiiv JA!, BruSlam & TnXR-productions. Lisaks sellele on ta Belgia ja Euroopa luuleslämmi meistrivõistluste koordinaator, luule ja performance’i õpetaja, luuleprogrammeerimise katsetaja ja nõustaja. Sõnad on (eba)kindla tähendusega relvad & kujundid.

Inglise luuletaja ja tõlkija, loovkirjutamise õpetaja, toimetaja, kirjastaja, laulukirjutaja, Viini ingliskeelsete poeetide assotsiatsiooni (Association of English-Language Poets in Vienna) Labyrinth, luuleajakirja Subdream ja eksperimentaalse luulegrupi DAstrugistenDA asutajaliige Peter Waugh (sündinud 1956) on kauaaegne Viini elanik. Lisaks korraldab ta luulelavastusi Austrias ja välismaal. Sealhulgas igakuist avatud mikrofoni kohvikus Café Kafka, sündmust Poetry in the Park ja Viini linnaosas toimuvat luulefestivali Höfleiner Donauweiten. Sageli esineb ta hääleluule vormis ja koos muusikutega. Publikatsioonid: Tema luulet on ilmunud mitmetes ülemaailmsetes antoloogiates, ajakirjades ning veebilehtedel, sealhulgas Horizon Firelight (2000) ja Haiku Butterfly Death Dream (2002). CD: Snake Box. Teinud arvukalt saksa-inglise luule tõlkeid.

Sergey Biryukov (sündinud 1950) on luuletaja, filoloog, kõla-luuletaja, performance-kunstnik ning avangardi-uurija, kes töötab Martin Lutheri Ülikoolis Halles (Saksamaa). Biryukov on mitmete luuleraamatute ja ka kunstiraamatute autor. Ta on esinenud Venemaal, Saksamaal, Ukrainas, Eestis, Poolas, Soomes, Kanadas, Hollandis, Serbias, Makedoonias, Belgias, Prantsusmaal, Iirimaal, Ungaris, Austrias, Itaalias, Valgevenes, Horvaatias, Rumeenias ja Jaapanis. Ta on korduvalt osalenud rahvusvahelistel visuaalse luule festivalidel. Tema luulet on tõlgitud saksa, itaalia, jaapani, inglise, hispaania, prantsuse ja taani keelde. Ta on Nonsense Academy looja ja esimees, ajakirja Futurum Art toimetuskolleegiumi liige, Berliini rahvusvahelise kirjandusvõistluse laureaat ja Ambasador al Poeziei (Rumeenia). Vene avangardi teooria, ajaloo ja praktikaga tegelemise eest on Biryukov pälvinud Vene Avangardi-instituudi esimese järgu diplomi.

Fjorton (sündinud 1966) on Belgia „lepoeet“ - lendav poeet. Ta on jutupaunik, esineja, lektor, stand-up/sit down/move-around luuletaja, saksofonist, kirjanik, psühholoog ning loovusjõu rakendaja, milleks ta kasutab hellust, armastust ja hoolimist. Ta on nendes „kunstides“ püüdnud (rohkem või vähem pööraselt) kaevuda oma loomingulistesse sügavustesse, ühendades mõnikord oma tegevust teiste inimeste omaga. Näitlejana on fjorton mänginud ligikaudu 17 etenduses, millest suurem osa (kuid mitte kõik) on olnud lastenäidendid. Lavastaja-dramaturgina on ta loonud originaalteoseid ja töödelnud ka teiste omi (nt Pinter). Talle meeldib „hüütud luule“, ta tahab pakkuda publikule seda, mis mahub „gümnastilise luule ja luulelise gümnastika“ vahele. Ta kirjutab luulet, proosat ja teatritekste, kus ta mängib nii noori kui vanu. Temalt on ilmunud 4 luuleraamatut: Blue Valentines (1989), Decado (1991), Een kwart eeuw kinds (Veerand sajandit lapsik, 1993) ja Haram (1994), lisaks mõned koos sõpradega. DAstrugistenDA liikmena seisab ta korraldatud improvisatsiooni eest.

12. novembril 2011 rahuldati eesti (kõla)luuletaja Luuluri avaldus ja ta võeti DAstrugistenDA liikmeks. Selleks oli spetsiaalne inauguratsiooni-performance, kus esinesid kõik 5 DastrugistnDA liiget. Jaan Malin alias Luulur (sündinud 1960) on luuletaja, toimetaja, kuraator. Tema luulega on ilmunud 9 raamatut: “Mitu ühte”, 1990, “Padi südamel”, 1990, “Veel”, 1997, “Paraluulud”, 2001, “Sulle. Juhtumata juhuluulet”, 2003, “Veljesto 90”, 2010, „Alati vahe“, 2010, “Meile. Eesti Kirjanike Liit seisuga 1. jaanuar 2010”, 2012, Herämisiin (Ärkamiseni; soome keeles; peamiselt tõlkis Hannu Oittinen), 2013. 2015 ilmus tal romaan „Maa ja ilm“. Jaan Malin on kirjutanud 2 näidendit (“Side” ilmus ajakirjas Looming)ja tükki “Tere” etendas nimetu näitetrupp 2010/2011. 2010 andis ta välja enda häälutustega CD ON. Aastal 2009 saavutas ta häälutustega festivalil European Poetry Slam Days III koha. Ta on kirjutanud arvustusi ja esseesid kunstist ja kirjandusest. Ta on koostanud luuleraamatuid ning kureerinud kunstinäitusi ja festivale.

basket icon

Toode on otsas