Kohaletoimetamine on tasuta!
Äsja 70. juubelit tähistanud kultuuritegelane, viiuldaja, dirigent ning vanamuusikaansambli Hortus Musicuse asutaja Andres Mustonen on üks Eesti kultuurielu markantsemaid tegelasi. Portreeraamat „Andres Mustonen. Fuuga mitme teemaga“ avab hinnatud muusiku rännakuid läbi elu ja riigikordade, läbi religioonide ja kultuuride, läbi kohtumiste ja koostööde maailma suurimate muusikutega.
Esimest korda kõneleb Andres Mustonen avameelselt oma Nõukogudevastasest tegevusest 1980ndate Eestis, läbikäimisest väliseestlastega, Hortus Musicuse välisreiside tõttu võimalikuks saanud tööst „postiljonina“ ehk salajaste materjalide vahendamisest kodu- ja väliseesti dissidentide vahel.
Raamat sisaldab ka varem avaldamata pildimaterjali Andres Mustoneni erakogust ning avab mitmetahulise avaliku elu tegelase esimest korda ka poja, abikaasa, isa ja vanaisana.
Raamatu kaante vahel saab kokku kaleidoskoopiline seltskond mitme põlvkonna ja riigi kultuurielu suurkujudest: Arvo Pärt, Gia Kantšeli, Sofia Gubaidulina ja Alexander Knaifel, Vadim Repin ja Gidon Kremer, Mihhail Saponov, Madis Kolk ja Peeter Vähi ning paljud teised.
Eesti ja inglise keeles ilmuva raamatu teksti autor on Annika Lõhmus, projektijuht ja vastutav toimetaja Saale Fischer, kujundaja Kaire van der Toorn-Guthan. Eessõna on kirjutanud Tunne Kelam.
"Uus raamat on justkui jätkuks Hortus Musicuse 50. juubeli puhul mullu ilmunud raamatule," ütles Andres Mustonen. "“Fuugas“ räägin oma päritolust, sisemaailmast, oma töödest ja läbikäimistest maailma suurimate muusikutega," lisas Mustonen.
"Raamatus on juttu ka omaaegsest dissidentlusest – nõukogude režiimi ajal toimunud vastalisest tegevusest, läbikäimisest väliseestlastega ja muust säärasest. Kui soovisid olla edukas tegelane Eestis ja esineda ka välismaal, tuli olla peenelt kaval ja valmis ka ohtudeks," kommenteeris Andres Mustonen.