Piegāde ir bezmaksas!
Julian Barnesi „Aja müra” on romaan vene helilooja Dmitri Šostakovitši elust ja loomingust, võimu ja vaimu suhetest ning loomingu võimalikkusest terrori valitsemise all. Autor annab küll kolmandas isikus, ent sisemonoloogi vormis pildi Šostakovitšist kolmel raskel eluhetkel: hukatuse ootuses pärast ooperi „Mtsenski maakonna leedi Macbeth” hukkamõistmist ajalehes Pravda, millele järgnesid ka teised mitmesugused repressioonid; häbitundes pärast fiaskoga lõppenud Ameerika-reisi ning viimaks ka kommunistliku partei ridadesse astumise eelõhtul. Neid hetki elustavad iroonia ning eneseirooniaga vürtsitatud mõtisklused võimu ja vaimu vahekorrast, muusikast ja elu keerdkäikudest.
Raamat avab nüansirikkalt helilooja raske saatuse ja siseheitlused. Selgesti on märgatavad autori suur kirjanduslik ja muusikaline eruditsioon ning kindlasti on huvipakkuv tema püüe heita n-ö seestpoolt pilk teisele, tema enda omast paljuski väga erinevale ajastule ja kultuurile.
Paul Raud soovitab: “Südamepõhjani raputav romaan ühelt kaasaja parimalt kirjanikult. „Aja müra“ jutustab loo kunstniku ning Võimu igavesest vastuseisust, Nõukogude muusikut söövitavast, kõikehalvavast hirmust. Barnes kujutab värvika elulisusega üht vene suurimat heliloojat Dmitri Šostakovitšit: kord noore närvilise mehena, kes veedab ööd lifti ääres NKVD-d oodates, siis tunnustatud heliloojana, kellel tuleb kogu maailma ees lahti öelda oma sügavaimatest veendumustest, ning viimaks vana muserdatud mehena, keda urgitsev Võim ei kavatse rahule jätta enne, kui ta päris põrmu on vajunud. „Aja müra“ on terava sulega kirjutatud raamat, poeetiline ja valus – iga järgmine lause lõikab aina sügavamale.”
Rahva Raamatu kirjastaja René Tendermann soovitab: “Aja müra” on vapustav romaan võimu ja vaimu suhetest, mida vanem lugejaskond veel mäletab, kuid millest noorem lugejaskond peab teadma, et hoida ära olukorra, kus kõrgeima võimu kandja võib endale lubada teatrite sulgemist või hüüdeid stiilis “Pea maha!”."