Kohaletoimetamine on tasuta!
Esimesel DVD-l on Tallinnfilmis toodetud "Veelinnurahvas", „Linnutee tuuled“ ning „Linnutee tuultest“ välja jäänud materjalist hiljem kokku monteeritud "Šamaan", teisel plaadil on Eesti Telefilmis valminud "Kaleva hääled" ja "Toorumi pojad", kolmandal dokumentaalfilmid „Liivlaste lood“ (režissöör Enn Säde) ja „Tantsud Linnuteele“ (režissöör Jaak Lõhmus) ja Lennart Meri filmirännakute pildialbum.
Filmid on varustatud tõlgetega soome, ungari, inglise, saksa, prantsuse, vene ja eesti keelde, „Liivlaste lood“ kolmandal plaadil on ka liivikeelse verisoonina.
"Veelinnurahvas" (1970) on dokumentaalfilm soome-ugri ja samojeedi rahvaste ajaloost, nende arenguloost, keele- ja kultuurisuhetest. Kamassi, neenetsi, handi, komi, mari, karjala keele kõnelejaid on filmitud nende igapäevases elukeskkonnas 1960.- 1970. aastate vahetusel. Filmitud Altai krais, Neenetsimaal, Handi-Mansimaal, Usbekistanis, Komis, Marimaal, Karjalas ja Eestis.
„Linnutee tuuled“ (1977) on jätk „Veelinnurahvale“, mis oli omas ajas esimene rahvusvaheliselt kaalukas dokumentaalfilm soome-ugri rahvaste 20.sajandi etnograafiast. "Linnutee tuulte" autor interpreteerib vabalt hõimurahvaste sugulus-, keele- ning kultuurisuhteid. Filmis esinevad soomlased, vepslased, vadjalased, setud, ersad, mansid, ungarlased. saamid, nganassaanid ja eestlased on üles võetud 1977. aastal Põhja-Soomes, Lapimaal, Vepsamaal, Vadjamaal, Mordvas, Handi-Mansimaal, Ungaris, Taimõri poolsaarel, Eestis Setumaal, Saare-ja Muhumaal ning 1970. aastal Neenetsimaal.
Film toodeti koostöös Soome Mainos TV ja Ungari Raadio ja Televisiooniga ning see oli esimene Tallinnfilmi rahvusvahelises koostöös toodetud dokumnataalfilm. 1979. aastal kevadel toimunud 22. New Yorgi rahvusvahelisel TV- ja filmifestivalil pälvis "Linnutee tuuled" hõbemedali.
. "Šamaan" (1997) filmiti 16. juulil 1977. aastal Euraasia põhjapoolseimas tipus Taimõri poolsaarel Avami jõe kaldal Lennart Meri dokumentaalfilmi „Linnutee tuuled“ võtete ajal. Nganassaani šamaan Demnime (1913-1980) oli sellal 64. Film Demnime loitsimisrituaalist valmis 20 aastat hiljem.
"Kaleva hääled" (1985) on kolmevaatuseline film-essee mälust ja soome-ugri rahvaste ajaloolistest kultuurisidemetest. Esimene peatükk on pühendatud iidsetele mälukandjatele, nagu Karjala kaljujoonised, Kalevala-värss, handi karupeieriitus. Teises peatükis jutustab Lennart Meri soome rahvuseepose „Kalevala“ koostaja Elias Lönnroti külaskäigust Eestisse ning tema kohtumistest Eesti vaimuinimestega. Filmi kolmandas osas taaselustatakse koos Veljo Tormise kooriteose „Raua needmine“ filmiettekandega muistne rauasulatus- ja sepistamisrituaal. Filmitud 1985. aastal Karjalas Kalevala külas, Handi-Mansimaal Obi jõgikonnas Agani jõe kaldal ja Eestis (Tallinnas, Kuusalus, Tartus, Võrus, Võrumaal Litsmetsas, Lüllemäel, Karulas, Rõngus, Narvas, Pirita jõe käärus).
"Toorumi pojad" (1990) toob vaatajani ligi 3000 aasta vanuseiidse hantide karupeierituaali, mis on jäädvustatud Lääne-Siberis Handi-Mansimaal Obi lisajõe Agani kaldal Tõltšinite suvelaagris 1985. aasta septembris ja 1988. aasta augustis. Karupeietel osales vanade laulude mäletajaid, kes saabusid rituaali ajaks kohale sadade kilomeetrite kauguselt. Jäädvustatud materjalist oli Lennart Meril pärast „Toorumi poegade“ valmimist kavas kokku panna umbes kuue-tunnine teadusfilm. See töö tuli autoril Eestis ja maailmapoliitikas 1991. aastal toimunud arengute tõttu ettenägemata ajaks edasi lükata. Selle teadusfilmi töömaterjal ootab tänini lõpuleviijaid.
„Liivlaste lugude“ idee pärineb Lennart Merilt, esimesel võttereisil 1988. aastal käis ka tema koos filmirühmaga Liivimaal. Kuid sündmused, mida hiljem hakati nimetama Eesti „laulvaks revolutsiooniks“, viisid filmiidee algataja poliitikasse, ja materjal jäi ootama oma aega. 1990. aastal jätkas Eesti Telefilmi ja Soome YLE2 koostöös filmi võtetega Enn Säde. „Liivlaste lood“ on üles võetud 1988. aasta septembris ja 1990. aasta novembris Läti Vabariigis, Kura poolsaare liivi külades ning Riia linnas. Uues DVD-kogumikus on „Liivlaste lood“ digitaalselt restaureeritud. Film on kõigi muude keelte kõrval varustatud autoriteksti liivikeelse tõlkega ning liivi subtiitritega. Liivi teksti loeb praeguseks Eestis ja Lätis tuntud muusik Julgī Stalte, keda filmi avaepisoodis näeme 12-aastase tütarlapsena.
„Tantsud Linnuteele“ käsitleb Lennart Meri soome-ugri rahvastest jutustava viie antropoloogilise dokumentaalfilmi valmimislugusid. Kasutatud on filmiekspeditsioonidel võetud fotosid, katkendeid tele- ja raadiosaadetest, Lennart Meri enda videokaameraga salvestatud kaadreid, filmikatkendeid, omal ajal filmidest välja jäetud lõike, kirjavahetust, arhiividokumente jm. Kõnelevad Lennart Meri filmikaasteelised, kolleegid ja sõbrad. Filmi autor on Jaak Lõhmus.
Kuus dokumentaalfilmi on skaneeritud Soomes filmiettevõtetes Digital Film Finland ja Generator Post, ning Eesti Rahvusringhäälingus. Värvi määrasid Outi Kinnunen, Rein Maran, Ago Ruus, pilti parandasid Giuseppe di Giorgio, Rein Kasak, Enn Säde, heli seadsid korda Koit Pärna , Enn Säde ja Tiina Andreas. Filmide taastamistööd ja DVD-kogumiku väljaandmist toetasid Eesti Filmi Instituut, Eesti Rahvusringhääling, Lennart Meri Euroopa Sihtasutus Eesti Kultuurkapital, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Soome Alfred Kordelinin Säätiö jpt.
DVD-kogumikuga on kaasas eesti ja inglise keeles buklett, millest leiab info filmide kohta, samuti kirjutised Enn Sädelt, Rein Maranilt, Tõnu Seilenthalilt ja Jaan Kaplinskilt.
Pikkus: 5h 28min